Reisipisik Logo

Kassasse

Lastega Kopenhaagenis

Kopenhaagen on üks tõeliselt lastesõbralik pealinn (või küla, nagu taanlased tavatsevad öelda), tulvil lastele sobivaid tegevusi ja atraktsioone. Tuntuimad neist on loomulikult Kopenhaageni Tivoli, Loomaaed ja Den blå Planet ning Experimentarium, kuid linnas leidub suurel hulgal muidki  "tavalisi" muuseume, mis pakuvad tegevusi ja põnevust nii lastele kui täiskasvanuile. Allpool on loetletud paarkümmend neist mõeldavaist variantidest. Ka juhul, kui olete Kopenhaagenis vaid päevasel läbisõidul või saate oma lennuühendust selliselt planeerida, tasub Kopenhaagenis kindlasti üks sisutihe päev veeta! Mugav rongisõit rahvusvahelisest lennujaamast otse kesklinna Tivoli juurde võtab vaid paarkümmend minutit. 

Köpenhamn Zoo (Loomaaed): Üks Taani suurimaid turismiatraktsioone ca 1,2 miljoni külastajaga aastas. Siin saab näha loomi kogu maailmast. Iga päev pakub loomaaed külastajatele eriprogrammi ning loomade söötmise võimalust. Spetsiaalselt lastele on loodud ”Barnens Zoo”, lasteloomaaed, kus lapsed saavad paitada kitsi ning muid põhjamaiseid koduloomi. Loomaaed pakub lastele ka nn.ZOO Camp´i ehk päevalaagrit, mille 6 tunni jooksul avaneb lastel võiamlus loomade eest hoolitseda, neid sööta ning samal ajal palju kasulikku juurde õppida

Den blå Planet (Kastrup): See otse lennujaama lähistel asuv akvaarium on Põhja-Euroopa suurim (kokku 7 miljonit liitrit vett) ning näitab külastajatele suursuguses koguses ja variatsioonis troopilisi kalu ja loomi. Põhi-akvaariumis võib näha eri liiki haisid ja raisid. Akvaarium korraldab lastele mõeldud eriprogramme ning olemas on ”touchpool” , milles lapsed saavad täiskasvanu järelvalve all tõsta ja paitada erinevaid veeloomi ja kalu.

Tivoli: Klassikaline (avatud 1843.aastal) lõbustuspark nii suurtele kui väikestele lastele. Väärikas vanuses ja igal aastaajal imeilusa aiaga Tivoli asub otse südalinnas, keskraudteejaama väljapääsu vastas. Pileti ostnuna saad vajadusel päeva jooksul mujale põigata, näiteks lastega linnas keha kinnitada või muuseumi külastada, ära vaid unusta võtta käele vastav korduv-sissepääsu võimaldav tempel. Tivolis asub lisaks tavapärastele sõiduradadele, karussellidele ja vabalangemistornidele rohkelt kohvikuid ja restorane, muusika-ja teatrilava, laevaga tiik ning kommi- ja suveniiripoed.Tivolis sees leidub samuti taskukohaseid restorane, kus üsna mõistliku hinna eest saab söönuks kogu pere.Talvel on Tivoli avatud lisaks imeilusa jõuluturuna. Pea meeles, et osadel atraktsioonidel kehtib lastele miinimum-pikkuse nõue.

Experimentarium (Tuborg): See atraktsioon kutsub end ”Kogu Taani Teaduskeskuseks” ning ongi teaduskeskus, kus nii lapsed kui täiskasvanud saavad enamikke väljapanekuid ise katsuda ning osa võtta suurel hulgal eksperimentidest. Näiteks puhuda inimesesuurusi hiigalslikke seebimulle, millede sisse ise seisma mahud. Lisaks tohutul hulgal põnevatele katsetele, mida saad ise teha, on keskusel oelmas avar meisterdamisruum, kus juhendaja abiga saab ise lõigata, kleepida, joonistada ja meisterda. Saadaval on hea valik kõikvõimalikku töömerjali kõigile, mis kuulub piletihinna sisse. Suurepärane viis veeta kasvõi terve päev.Dyrehavsbakken (Klampenborg):
 See lõbustuspark, hüüdnimega ”Bakken”, asub Kopenhaageni põhjaosas ning sissepääs sinna on kõigile tasuta. Alal asub 35 erinevat atraktsiooni, nende hulgast kuulsaim on 1932.aastast pärinev puidust mägiautorada. Kuna lõbustuspargi pindala on suhteliselt väike, on kõik atraktsioonid üksteise lähedal ning kiiresti ligipääsetavad. Karusselle leidub nii lastele kui täiskasvanutele.

Nationalmuseum (Rahvusmuuseum): Kesklinnas asuv kultuuriajaloomuuseum, mis pakub tutvumiseks nii taani kui välismaist kultuuri. Muuseumis on olemas eriline osa ”The Children´s Museum”, mis kujutab endast sise-mängumaad, kus nii lapsed kui täiskasvanud saavad mängida ajalooga ja ajaloo sees. Siin võib pere sõita viikingilaevaga, olla kooliõpilane 1930-tel ning valmistada süüa keskaegses köögis. Lühidalt väljendudes on The Childrenś Museum paik, ”kus lapsed saavad katsuda kõike, mida näevad”. Muuseumi väljapanekute vahel on olemas isegi ”igavusenupud”, proovi järele, mis juhtub, kui ühele neist vajutad....

Frilandsmuseet (Lyngby): Üks suurimaid ja vanimaid (avatud aastal 1897) vabaõhumuuseume maailmas, kus võid avastada ehitisi ja elukeskkondi möödunud aegadest (1650-1950). Osades hoonetes näitavad vabatahtlikud vanaaegseid käsitööoskusi. Muuseumis on külastamiseks 25 erinevat taluaeda ning ümbruskondsetel aasadel ja niitudel võib näha hobuseid, lehmi, sigu ja muid põhjamaiseid koduloomi.

Tycho Brahe Planetarium: See on astronoomiale pühendatud muuseum, kus külastajad saavad teadmisi tähtedest, planeetidest ja elust austronaudina. Planetaariumis pakutakse vaatamiseks interaktiivseid näitusi ja filme, kust saab olulisi teadmisi meie galaktikast ja universumist tervikuna. ”Teatriruumis” näidatakse 1000 ruutmeetrisel kinolinal ruumi laes iMax-formaadis filme. Muuhulgas on võimalik kaasa teha virtuaalne kosmosereis, liikudes keset tähti ja planeete. Iga päev on võimalik valida erinevate Planetarium´i programmis olevate filmide vahel. Lapsed peavad filmi vaatamiseks olema vähemalt 3-aastased.


Statens Museum för Konst (National Gallery of Art):
 Kunstimuuseum, mida kutsutakse ka lühendiga “SMK” kogub ja näitab taani ja rahvusvahelist kunsti alates 1300-test aastatest tänapäevani. Muuseumis asub ” Laste töötuba”, kus lapsed saavad ise kunsti luua erinevatest materjalidest ning erinevaid tehnikaid kasutades.Kohapeal on asjakohane personal, kes saab last igal ajal abistada. Muuseumis asub eriline ”Tegnesalen” (joonistamise saal), kus paberi ja pliiatsi abil võib ruumis asuvaid skulptuure ise ”maha joonistada”. Alla 18-aastased lapsed pääsevad muuseumi tasuta.

Zoologiskt Museum: Zooloogia museum, mis esitleb Maa evoltsiooni eelajaloolistest aegadest alates. Näha saab loomatopiseid, skelette ja fossiile erinevatest aegadest, k.a. dinosauruste perioodist. Püsiväljapaneku ”Taani loomariik läbi 20 000 aasta” abil saad teha ajarännaku viimasest jääajast tänapäeva loomariigini välja.

GoBoat Copenhagen: Vaata Kopenhaagenit vee pealt nendel vaiksete elektripaatidel. Võid ise kapten olla (kuid oled vähemalt 18-aastane) ning üürida paadi, msi mahutab kuni 8 reisijat üheks, kaheks või kolmeks tunniks. Paatide akusid laetakse vaid päikese-, tuule- või vee-elektriga.

Ringreis kanalipaatidel: Vaata Kopenhaagenit merelt. Valikus on mitmeid paadifirmasid ja tuure. Leidub nii vana Kopenhaageni tuure, hop-on-hop-off kasvõi kahepäevase kehtivusega tuure kui ka neid, mis viivad sind arhitektuuriliselt põnevate, moodsate veelähedase Kopenhaageni ehitiste juurde.Tuurid väljuvad kas Nyhavn´i kanalist või jalutustänava Ströget lähehdal asuva Holmens kiriku juurest. Tasub tähele panna, et pakutavad perepiletid on oluliselt soodsamad juba alates 4-liikmelisele perele kui üksikpiletid kokku.

Bounce Inc: Lennujaama lähedal asuv tohutu suur batuudikeskus erinevate batuutide-, seiklusradade-, ronimise ja parkpourimis-parkidega, "cliff-jump", ”freerun” jpm.sportlike atraktsioonidega. Äsja on valminud ka eelkooliealistele mõeldud hüppamisala, millele saab osta eraldi soodsamad piletid. Saadaval on ka perepääsmed.


Arbejdermuseum (Töölismuuseum)
: See huvitav muuseum näitab töölisliikumise ajalugu, kuid veelgi enam- tööliste töö-ja argielu viimase 150 aasta jooksul. “Laste Arbejdermuseum” ´is saavad lapsed proovida  jooksupoisina töötamist, ise pudeleid sorteerida joogivabrikus või katsetada kirjutusmasinal kirjutamist tööbüroos. Lapsed võivad vanu riideid selga proovida, õppida tantsimist kunagises tanstukoolis, üritada vana palitu eest pandimajas penen teenida või elada 1930- Kopenhaageni kortreris. Muuseumi lasteosa sissepääs on tasuta ning mõeldud umbes 3-12-aastastele lastele. Jooksvalt pakutakse erinevaid näitusi ja tegevusi.

HC Andersen Fairytale House: Muuseum, mis kõneleb maailmakuulsa lastekirjaniku H.C. Anderseni elust ja muinasjuttudest. Muuseumist leiab kirjaniku tuntuimate muinasjuttude taasellustatud keskkondi ja näitusi. Muinasjutte saab kuulata nii inglise, saksa kui taani keeles heli-ja valgusefektide kaasabil.

Circus Museet (Hvidovre): Tsirkusemuuseumist leiad Põhja-Eeuroopa suurima väljapaneku erinevaid tsrkuseatribuute ( ca 110 00 tk). Siin näed erinevaid materjale ja kostüüme, mida on kasutatud akrobaatide, zonglööride, loomataltsutajate, klounide ja mustkunstnike poolt läbi aegade. Pühapäeviti (kl 11-12.30) saab kogu pere ise katsetada akrobaadi, zonglööri või trapetsikunstniku ametit. Koha peal on siis tsirkuseartistid, kes juhendavad ja abistavad soovijaid.


Airtrix Trampoline Park
: (Nordhavn): Taani suurim batuudi-ja ronimispark tohutu hulga hüppe-ja trikibatuutidega. Vali sobivaim meelelahutus nende seast : Freestyle Zone, Performance Trampolines, Ninja Warrior- ala, Airbag Dive & Launch, Wipeout ja paljud muud. Airtix Trampoline Park´is leidub ka suur ronimisala, mis sobib nii suurematele kui väiksematele lastele. Välitingimustes on olemas ka 18-auguline minigolfi rada. Erinevad tunni- ja grupipiletid on saadaval vastavalt sellele, milliseid osasid pargist soovid kasutada.

Rundetårn (Ümar torn): Üks Kopenhaageni tuntuimatest ehitistest. Torn ehitati 1642.aastal   observatooriumiks.Ümar torn on 35 meetrit kõrge ning avatud külastajatele, kes soovivad torni tippu ronida, toetudes kaldu olevatele siseseintele, ikka ringi-ringi ülespoole, kuni tippu välja.observatooriumis on erinevaid näitusi ning tipust avaneb suurepärane vaade linnale. Sisspääs on kuni 5-aastele lastele tasuta, 5-15-aastastele maksab vaid 5 DKK.

Rosenborg´i Loss: Loss asub keset kunglikku aeda Kopenhaagenis ning näha saab kõikvõimalikke kuninglikke esemeid alates kroonijuveelidest, klaasinäitusest, hõbelõvidega troonisaalist, lossielanike vahakujudeni välja.Muuseumi ja aedade sissepääs on kuni 18.-aastasele lastele tasuta.

Ripley´s Believe It Or Not: Muuseum, kus saavad maailma imelisemaid asju näha nii suured kui väikesed. Asub Tivoli lähedal Raekoja kõrval (suurepärane kõrvalepõige Tivolist, kui soovite sama päeva jooksul jõuda mitmesse kohta). Vaata ja imesta - maailma pikimat ja raskeimat inimest, kummalisemaid loomi, väiksemaid maale, tikkudest ehitatud jalgratast jpm. Tõeliselt haarav, mitmekülgne, lustlik ja hariv muuseum igas vanuses külastajale.  

Disney Store: Tohutu suure valikuga pood Disney-maailmast. Siit leiad kõik, mida ihaldad alustades mänguasjadest, riietest, filmidest muusikani välja, sinu armastatud Disney-tegelaskujudega.