Reisipisik Logo

Kassasse

Lastega Stockholmis

Meie naabermaa Rootsi pealinnas Stockholmis jagub rohkelt igakülgset tegevust igas vanuses lastele. Tuntuimad Stockholmi pereatraktsioonid on loomulikult Skanseni vabaõhumuuseum, Gröna Lund´i lõbustuspark, Junibacken ja Vasa muuseum, kuid lisaks neile võib perereisil Stockholmi ette võtta veel palju muudki toredat. Selles artiklis loetleme 25 erinevat atraktsiooni ja tegevust, mida külastada lastega Stockholmis viibides ning eraldi välja toonud lastele mõeldud põnevad tegevused nn. tavapärastes tuntumates Stockholmi muuseumides.

Lastega Djurgården´is
Djurgården on saar Stockholmi kesklinnas, kuhu on koondunud linna olulisemad vabaaja veetmise paigad, mis sobivad kogu perele.


Junibacken
: Junibacken asub Djurgården´is ning on uljas muinasjututeemaline ”laste kultuurimaja” regulaarsete lasteteatri-, laulu- ja muusikaetendustega.

Skansen: Seda Stockholmi armastatumaid vabaõhumuuseumi ja loomaaeda külastas 2019. aastal 1,4 miljonit inimest. Vabaõhumuuseumis leidub lisaks põnevatele vanadele ehitistele palju lastesõbralikke atraktsioone nagu: Lill-Skansen - laste loomaaed väiksemate loomade- , teatrietenduste- ja LUTIAUTOMAADIGA (neile, kel on aeg luti kasutamine lõpetada), Tsirkusekool, poniga ratsutamine, autorada, väike karussell, vanaaja mänguasjade tuba ning laste oma laululava.

Skansen´i Akvaarium: Ise kutsuvad nad endid väjendiga ”Maailma kõige erisugusem akvaarium”, kus saab näha mitte vaid kalu ja korallrahusid, vaid ka krokodille, ahve, kahepaikseid ja ämblikke. Akvaariumis on olemas  ”kallistamisnurk”, kus saab oma käega katsuda ja paitada väikest osa loomi.

Gröna Lund: Klassikaline lõbustuspark igas vanuses lastele, mis asub kohe vee lähedal Djurgården´is. Lisaks klassikalistele mägisõidu-ja muudele radadele, vabalangemisele ja 120 meetri kõrgusel asuvatele karussell-kiikedele, leidub siin ka eraldi nooremate laste ala väikeste karussellide- ja muude mudilastele sobivate lõbustustega. Osa atraktsioonide puhul kehtib laste miinimum-pikkuse nõue.


 

Vasa Muuseum: Seda muuseumi võib julgelt nimetada Rootsi enim külastatavaks muuseumiks, oma iga-aastase 1,5 miljoni külastajaga. Muuseum on üles ehitatud 1621.aastal oma esimesel merereisil hukkunud kuningliku sõjalaeva ”Vasa” teemale. Muuseumi keskel asub 1961. aastal veest ülestõstetud ja konserveeritud Vasa-laev, laeva ümbritsevatel korrustel on aga võimalik vaadata elutruid väljapanekuid ajastust ja selle inimestest üldiselt, laeva ehitamisest, eluolust laeval ning Vasa hukkumisest. Spetsiaalselt lastele pakutakse kogu pere ekskursioonikaarte ning lastele mõeldud filmi laeva ajaloost ”Vasagrisen”.  Lastele põnevaimad väljapanekud on  laeva juhtimine ja sukeldumiskella proovimine, samuti linnulennuvaade laevale muuseumi 7. korruselt. Muuseumi kohvikus saab keha kinnitada ka lihtsate koduste roogadega (nagu lihapallid) mõistliku hinna eest, võrreldes paljude muude kesklinna kohvikute ja restoranidega. Muuseumi sissepääs on kuni 18-aastastele lastele tasuta.

Nordiska Museet: Kultuuriajalooline muuseum ülesandega ”elustada mälestust elust ja tööst alates 1500-test aastatest tänaseni”. Muuseumis asub” Mänguonn”, kus lapsed saavad mängida ja avastada 1890-id aastaid, ”Ajakoridor” ja mäng ”Perejäljed”, mille abil täiskasvanud ja lapsed saavad üheskoos müsteeriumi lahendada. Sissepääs kuni 18-aastastele lastele koos täiskasvanuga on tasuta.

The Viking Museum (Vikingaliv Stockholm): Viikingiteemaline elamusmuuseum väljapanekute- , filmide -, installatsioonide ja virtuaaltuuridega viikingite ajaloost ja elust. Nädalalõputi pakub muuseum eriprogramme lastele, võimalik on tellida privaatne giid võis osaleda grupiviisiliselt giidiga ekskursioonil (ka inglise keeles). Proovida saab mõõka ja kiivrit ning ”sõita paadiga” läbi erinevate viikingiteemaliste paikade ja keskkondade.


Veel lasteatraktsioone Stockholmis

Tekniska Museet (Gärdet): Rootsi suurim tehnikamuuseum interaktiivse väljapanekuga ”Uuri välja, kuidas asjad tegelikult omavahel seotud on” tööstusajaloo algusest tulevikuvisioonideni välja. Rohkelt põnvaid näitusi, näiteks robotitest, tehisintellektist, mudelraudtee proovisõidud jne. Rohkem kui pooled tehnikamuuseumi külastajad on lapsed. Alla 7-aastastele lastele on sissepääs tasuta, kolmapäeviti on aga kõigile külastajatele sissepääs tasuta.

Rum för barn (Sergels Torg): Stockholmi kesklinnas asuv laste raamatukogu lastele 0-9 eluaastat, kus on mõnusad pehmed diivanid ja ”peidunurgad” nii suurtele kui väikestele lugejatele.

Naturhistoriska Riksmuseet (Frescativägen 40): Suur loodusajaloo muuseum nii püsi- kui ajutiste näituste- ning lastesõbralike tegevustega. Välja on pandud lisaks kõigele muule hiiglaslikud dinosauruste skeletid, kogeda saab Arktikat ja Antarktikat, näha maapõest väljavõetud mineraale ja meteoriite jpm. Alates märtist saavad lapsed laupäeviti ja pühapäeviti osaleda Dino-Dorise õppekõigul dinosauruste , vaalade ja mammutite väljapaneku seas. Osaleda saab põnevatel teaduskatsetel laboratooriumis, noorematele, 4-6-aastastele on mõedud müsteeriumi lahendamine ning meisterdamistuba. Kuni 18.aastased lapsed pääsevad sisse soodushinnaga.Laboratoorium on lisatasu eest.

Cosmonova (Frescativägen 40): Naturhistoriska muuseumiga samas hoones asub kino, mis näitab filme maailma suurimas filmiformaadis kuplikululisel lael ja seintel , mida katab 760 ruutmeetrit kinolina. Pakutakse nii täiskasvanutele kui lastele sobivaid filme, Cosmonova poolt kirjeldatud suunitlusega: ”Meie filmivalik kombineerib teadust ja meelelahutust ning viib sind sinna, kuhu sa muidu ehk oleksid sattunud vaid oma fantaasiates”. Piletid on lastele kuni 18. eluaastat soodushinnaga. 

Stockholm Toy Museum (Skeppsholmen): Põhja-Euroopa suurim mänguasjade muuseum 40 000 eksponaadiga, millest vanimad nukud pärinevad 1400-test aastatest. Lisaks mänguasjadele eksponeeritakse vanu unikaalseid ajakirju ning koomikseid.


 

Stockholmi kuningaloss (Gamla Stan): Külasta suuri kuninglikke tõldu, vaata uhkeid rõivaid, kuningaperede laste mänguasju ning kroone lossi relvakambris! Oktoobrist aprillini pakutakse külastajale spetsiaalseid lossi pere-ekskursioone, kaasa arvatud lossi keldrivõlvidesse, kus saab näha muuhulgas ka vana mahapõlenud lossi varemeid. Lahtiolekuaegadel pakutakse lastele põnevat lisategevust, milles neil tuleb otsida ja leida metslooma kujutisi lagedel, seintel, erinevatel mööbliesemetel jne. Sellist ”loomakaarti” saab igaüks küsida piletikassast. Eraldi põnev kogu pere vaataamisväärsus on igapäevaselt lossiesisel toimuv vahtkonnavahetus, mida saavad jälgida kõik soovijad.

Livrustkammaren (Stockholmi loss / Gamla Stan): Kuninglik relvakamber käsitleb aega Gustav Vasa aegadest tänapäevani. Siit leiab kuninglikke rõivaid, relvi, tõldu, troskasid jpm. Muuseumis on olemas ka õppe-ja mängutuba, mis korraldab lka ekskursioone lastele. Sissepääs on kõigile tasuta, vaid ajutistele näitustele võib kehtida sissepääsumaks.

Vahtkonnavahetus (Stockholmi loss / Gamla Stan): Vahtkonna paraad, mis võib toimuda nii hobustel kui jalgsi, kulgeb Armeemuuseumist (Riddargatan 13) läbi südalinna, et jõuda kohale vahtkonnavahetuseks kl. 12.15 (pühapäeviti kl 13.15). Tseremoonia kogu oma pidulikkuses kestab lossiõuel umbes 40 minutit.

Fjärilshuset ja Haga Ocean (Haga): Fjärilshuset ehk Liblikatemaja kutsub end ise ”troopiliseks vihmametsaks keset Stockholmi” , kus saab vabalt jalutada suurtes troopilistes kasvuhoonetes ning vaadelda üle 700 vabalt lendavat liblikat maailma erinevaist troopilistest piirkondadest. Haga Ocean on troopilisi loomi mahutav akvaarium. Muuhulgas leidub sealt 30 meetri pikkune 1,2 miljonit liitrit vett mahutav akvaarium, kus saab näha riffhaisid ja troopilisi kalu. Lisaks leidub palju väiksemaid akvaariume, kus võib vaadelda veealust elu keset troopilist merd 7-8 meetri sügavusel. Iga päev kell 13 toimub kõigi silme all karpkalade toitmine.


 

Ekskursioonilaevad : Mitmed erinevad firmad pakuvad laevasõite merel, kust avaneb suurepärane vaade Stockholmile ja Stockholmi saarestikule. Tuuride seast leiab muuhulgas ka polulaarse nn. ”Klassikatuuri”, mis näitab põhilisi kesklinna vaatamisväärsusi,  ”Sildade Stockholmi” ning palju erinevaid sõite lähikondsetele saartele. Leidub ka ”hop-on-hop-off”- tuure, millede ajal saab teha mõnusaid vahepeatusi erinevates kohtades, lastega jalga sirutada, uusi paiku uudistada või piknikku pidada.

Skärgårdsbåtar/ Saarestikulaevad: Need on Stockholmi saarestiku liinilaevad, mis viivad sind regulaarselt erinevatele lähematele või ka kaugematele Stockholmi saarestiku saartele. Stockholi saarestiku ilu ja võlu on väärt avastamist eriti suveperioodil. Suurepärane valik ühepäevareisiks kogu perega. Piletihinnad on mõistlikud, alates umebs 140SEK-ist / täiskasvanu, väiksemad lapsed resivad sageli tasuta, suuremad soodustusega. Pakutakse ka üle 100-aastaste aurulaevadega teema-kruiise.

Bounce Trampolinpark (Kungens Kurva): Batuudi-ja mängukeskus siseruumides – batuutide-, seiklusradade-, ronimisatraktsioonide-, parkuurimisala- ja ”cliff jump” hüppeatraktsiooniga.

Sthlm Skatepark (Mårtensdal): Skate-park kahes erinevsa hallis - street, miniramp, pool, vertramp sõiduradadega. Keskus on mõeldud nii algajatele kui edasijõudnutele.

Exploria (Botkyrka): Nimetab ennast ”Euroopa suurimaks lõbustuskeskuseks” , mis asub 20 000 ruutmeetril ning kus asuvad muuhulgas mängumaa, batuudikeskus, dinosauruste muuseum, go-cart, bowling, laser-areen, arkaadmängud (automaadid), erinevad simulaatorid ning liiklus- ja tuletõrjekool lastele.