Reisipisik Logo

Kassasse

Stockholm Arlanda lastega

Eestlased reisivad sageli Stockholmi Arlanda lennujaama kaudu, mis viimastel aastatel on palju muutunud ja avardunud. Näiteks on vahemaad check-in lettide, turvakontrolli, mitte-Schengen tsooni passikontrolli ning lennuväravate vahel pikenenud oluliselt, mistõttu on eelnev lennujaamaga tutvumine ning piisava aja varumine olulised eelkõige väikeste lastega reisijatele.  Selles artiklis anname nõuandeid Arlandalt lendavatele ja lennujaama läbivatele lastega peredele. Kuidas lennujaam toimib ning kuidas kõige kergema vaevaga leida üles kõik reisil vajalik?

Kuidas orienteeruda Arlandal

Tänaseks päevaks on Arlandal neli terminali - Arlanda 2,3,4 ja 5. Terminalid 2 ja 5 on rahvusvaheliste- ning 3 ja 4 siselendude terminalid. Terminalide vahel on võimalik jalgsi liikuda, kuid vahemaad näiteks terminalide 2 ja 5 vahel on väga pikad. Terminalid 4 ja 5 on ühendatud  SkyCity aatriumiga, kust võib leida nii neljatärnilise lennujaamahotelli Sky City kui rohkelt poode ja restorane. Sky City´ga on ühendatud ka rongiterminal (Arlanda Express), mis viib reisijad südalinna 20 minutiga, väljudes iga 15 minuti tagant Terminalide vahel sõidavad regulaarselt tasuta terminalibussid, mis väljuvad vastavatest märgistatud peatusest umbes iga 10 minuti tagant. Sõiduaeg on lühike, kuna terminalid ei asu üksteisest väga kaugel, kuid aega tuleb varuda terminalide siseselt jalgsi liikumiseks. Kontrolli alati oma lennupiletilt, millisest terminalist väljub sinu jätkulend.


Check-in ja turavkontroll

Check-in laudade ja turvakontrolli ala on olemas eraldi igas terminalis. Üheski terminalis pole aga eraldi lastega perede sissepääsu, mis võimaldaks eelisjärjekorras kiiremat liikumist. Kõige suuremas, rahvusvahelises terminalis nr. 5 pääsevad lastega pered eelisjärjekorras pardakaardikontrolli, kuid turvakontrolli sabades tuleb kõigil seista võrdsetel alustel. Turvakontrolli järjekorrad võivad sõltuvalt kellaajast olla väga pikad, tasub varuda rohkelt aega. Lennujaama kodulehelt saab turvakontrolli ooteaegu reaalajas kontrollida. Transiidis olles tuleb arvestada passikontrolli järjekorraga, kui lendate edasi mitte-Schengeni riiki.

Mänguväljakud  Arlandal

Lennujaama igas terminalis on üks suurem mänguala peale turvakontrolli. 4.ja 5. Terminalis on suuremad muinasjututeemalised mängualad, loodud koostöös Junibacken´iga. Suurimas rahvusvahelises 5. terminalis asub mänguala 1-10 värava tiivasJalutuskärud

Paljud lennufirmad ei võimalda oma jalutuskäru kaasavõtmist transiit-tsooni, see tuleb ära anda juba check-in´is. Arlandal on tasuta laenukärud saadaval terminalides 1, 4 ja 5 peale turvakontrolli ala. Reisides 3. terminali kaudu, võta laenukäru kaasa juba 2. terminalist. Laenukärusid saab kasutada kõikjal lennujaama territooriumisl ning jätta otse lennuväravasse, vahetult enne pardaleminekut. Check-in´s on reeglina saadaval suured tugevad kilekotid oma jalutuskäru või vankri sissepakkimiseks, kuigi soovitame kaaluda tugeva spetsiaalse transpordikoti soetamist enne reisi, vältimaks vigastusi ja osade (näiteks äravõetavad rattad) kaotsiminekut. Kergemaid kaitsvaid käru transpordikotte leid ka meie valikust: Transpordikotid.


Imikute hooldustoad

Imikute mähkmevahetuseks ja hooldamiseks mõeldud spetsiaalsed mähkimislaudadega varustatud hooldustoad on olemas kõigi terminalide WC-des.

Toitlustus Arlandal

Nagu kõigis lennujaamades, on ka Arlandal söömine kulukas. Võimalusel pakkige oma väike snäkk, võileib või  lastetoit käsipagasina kaasa. Tasub teada, et beebipüreed, piimasegud, beebismuutid  ja ka muu väikelapse toit on lubatud kaasa võtta suuremates kui 100 ml anumates ning ei pea olema läbipaistvas kilekotis. Turvakontrollis võidakse toidust võtta proov või palutakse teil pudel/purk avada, kuid see ei ole takistuseks oma toidu kaasavõtmisel. Arlandal leidub mitmeid lastesõbralikke ja ühtlasi rahakoti-sõbralikumaid söögipaiku: (hinnad näidatud seisuga 04.03.2020):


- Food Market (terminal 5): Pannkoogid moosiga, kanapasta ja hamburger  (kõik 69 SEK)
- O´Leary´s (terminalid 2, 4 ja 5): Hamburger, Fish ´n´Chips või Chicken Nuggets (kõik 65 SEK)
- Gastropub (Terminal 5): Pasta bolognese, hamburger, pannkoogid moosiga (kõik 65 SEK)
- Max (Terminal 4 ja 5): Hamburgerid (alates 36 SEK)
- On My Way (Sky City): Pannkoogid moosiga (49SEK)  lihapallid kartulipüreega (59 SEK)
- Skygrill (Sky City): Pasta ja gyros (65 SEK)
- Mc Donald´s (Sky City): Hamburgerid (alates 29 SEK)
- Trattoria Milano (Sky City) Laste pizza ja pasta ( 59 SEK)
- Pontus in the Air (Terminal 5): kogu menüüst saab tellida lasteportsjoni 50% hinnaga
- Taste (term 5): Lasagne, Köttbullar med potatis och Pannkakor med sylt (alla 70 kronor)


Liikumine Stockholmi kesklinna ja lennujaama vahel

Kui te ei kasuta üüriautot, saab Stockholmist 40 km kaugusel asuvast Arlanda lennujaamast südalinna mitmel erineval moel - kiirrongiga, tavarongiga või lennujaamabussiga:

Arlanda Express: Kiirrongiga saab Stockholmi T-Centralen´sse (Keskrongijaama) umbes 20 minutiga. Lapsed vanuses 0-17 a. reisivad koos vanematega tasuta. Üksi reisida võivad lapsed alates 8.eluaastast. Iseseisvalt reisiva noore pilet (8-25 a.) maksab 50% täispiletist. Lapsevankreid ja - kärusid saab rongis tasuta vedada.
 
Flygbussarna: Väljub enamasti iga 10 minuti tagant kõigist Arlanda terminalidest kesklinna Cityterminalen´isse (keskbussijaam).Sõit kestab tavapäraselt umbes 45 minutit (tipptunnil kauem). Kuni kaks 0-7a. last saavad täiskasvanuga koos reisides sõita tasuta. 8-17.aastased lapsed ja noorukid maksavad umes 90% täiskasvanu hinnast. Olemas on ka perepilet kuni kahele täiskasvanule ja kuni 3 lapsele (vanuses 8-17a.) Lastevankrid ja -kärud tuleb ära anda bussi all olevasse pagasiruumi, neid ei saa võtta salongi. Igas bussis on olemas üks sõidu ajaks laenutatav istmekõrgendus lastele (alates 3. eluaastast). Võid kasutada ka isiklikku kaasavõetud turvatooli või istmekõrgendust ning bussiistmetel olevat 3-punkti turvavööd . Meie veebipoest leiad kergeid kaasaskantavaid turvavöösuunajaga istmekõrgendusi siit: Transfeer. Bussides on tasuta WIFI. Flygbussarna bussid kasutavad 100% biokütust. 04.märtsi 2020 a. seisuga makasab täsikasvanu ühesuuna pilet 99SEK (noorukipilet 89 SEK ja perepilet 349 SEK). Piletid saad osta nii online´is kui kohapeal.


Flixbus – sõidab samuti kesklinna (Cityterminalen) ja Aranda Terminal 5 vahet 40 minutiga, lisaks veel teistesse kohtadesse Stockholmis ning muudesse linnadesse ja lennujaamadesse üle kogu Rootsi. Lennujaama ja Stockholmi kesklinna ühesuunahind 04.03.2020 a. seisuga on SEK 59, laste allahindlus puudub. Piletid saab osta online´is. Lastevankrid ja kärud  saab kaasa võtta tasuta lisapagasina, kuid bussifirmale tuleb sellest ette teatada 48 tundi enne reisi. Bussi pardal on tasuta WIFI ja akulaadimise võimalus.

Takso – soovitame kasutada tuntud taksofirmasid nagu Taxi Stockholm, Taxi 020 ja Taxi Kurir (hinnad varieeruvad eri firmadel, alates SEK450 ).Pealistutav reisikohver lastele Trunki Terrance Sinine
Trunki Laste Reisikohver - Terrance
Pealistutav
59,00 €
Eelnev
Lehekülg 1 / 1
Järgmine