Reisipisik Logo

Kassasse

Lastekäru ja Vankriga Lennukile

Jalutuskäruga lendamine tähendab tihti seda, et pead käru koos äraantava pagasiga registreerima ja check-in´is loovutama, mis omakorda võib tekitada olukorra, kus pagasikäsitsuses võib see viga saada ja määrduda ning lennujaamas liikudes käru kasutada ei ole võimalik. On erandeid, kus jalutuskäru lubatakse paradaleminekuni kasutada ning suuremates lennujaamades (ka Tallinnas) on lisaks olemas lennujaama üldkasutatavad jalutuskärud, kuid päris kindel nende olemasolule ja saadavusele alati olla ei saa. Selles artiklis toome välja, millised on mõningate meil tuntumate lennufirmade reeglid lapsekäruga reisimiseks ning anname nõu, mida saad ise ära teha selleks, et käru ei saaks lennul lõhutud ja määritud. Samuti pakume välja alternatiive lapsega lennujaamas liikumiseks ilma jalutuskäruta.

Kas jalutuskäru transport on piletihinna sees?

Enamik Eestist opereerivaid lennufirmasid lubavad alla 2-aastase, ilma istekohata reisiva lapse jalutuskäru pagasina registreerida tasuta, lisaks tasuta registreeritava tavapagasi normile ( Euroopas on see enamasti 1 x 23 kg täiskasvanu, 1 x 10 kg alla 2-aastase lapse kohta). Üle 2-aastaste laste puhul võivad reeglid erineda. Mõningaid näiteid eri lennuliinide reeglitest:


Nordica: Alla 2-aastase lapse kokkupandav jalutuskäru on lennule lubatud tasuta, kui see ei ületa 10kg, käru võib ära anda ja hiljem vastu võtta lennuki juures. Lisaks võib lennuki juurde tuua, kuid seejärel pagasiruumi anda, auto turvatooli. Kui soovite selle salongi kaasa võtta, tuleb osta toolile lisapilet.

AirBaltic: Alla 2-aastase lapse jalutuskäru või turvatool on lubatud lennule tasuta. Enamasti saab käru ära anda lennuki juures, kuid seda ei pruugi kätte saada lennuki kõrvalt. Turvatool tuleb registreerida pagasina ja enne lendu ära anda.

SAS: Alla 2-aastaste laste jalutuskäru saab registreerida lennule tasuta. Üle 2-aastaste puhul tuleb tasuda eraldi ülepagasi tasu. Kontrolli tasu suurust otse lennuliinilt või reisikorraldajalt.

Norwegian: Ühe jalutuskäru või auto turvaistme võid lennule registreerida tasuta, sõltumata lapse vanusest.

Finnair: Jalutuskäru saab lennule registeerida tasuta sõltumata lapse vanusest.

Turkish Airlines: Jalutuskäru saab lennule registeerida tasuta, sõltumata lapse vanusest.

British Airways: Jalutuskäru ja veel üks abivahend (auto turvaiste, reisivoodi, lapsekandekott) on lubatud lennule tasuta, sõltumata lapse vanusest. Väiksemamõõdulised kokkupandavad jalutuskärud saab ära anda ja vastu võtta lennukiukse juures. Suuremad kärud saab hiljem kätte pagasilindilt.

Lufthansa: Sõltuvalt piletitüübist reeglid erinevad, kuid üldiselt on lubatud jalutuskäru ja mõnel puhul ka veel üks lisa-abivahend lennule tuua tasuta, sõltumata lapse vanusest.Suuremates lennujaamdes (Frankfurt ja München) lubatakse jalutuskäru ära anda lennuki juures.

RyanAir: Alla 2-aastasele lapsele on libatud lennule tuua 1 jalutuskäru ning veel 1 abivahend (reisivoodi, auto turvaiste või istmekõrgendus). Reeglina saab jalutuskäru ära anda ja vastu võtta lennuki juures, kui olud võimaldavad. Lisavarustus tuleb ära anda registreeritud pagasina.

Easyjet: Alla 2-aastasele lapsele on lubatud lennule tuua 2 erinevat abivahendit tasuta (nende seas on jalutuskäru, vanker, kaksikute vanker, istmekõrgendus, auto turvatool, reisivoodi või lapsekandekott).

Siin toodud näited olid kehtivad 01.12.2018.a. – soovitame alati enne reisi vastava lennufirma reeglid üle kontrollida.


Kuidas kaitsta jalutuskäru / vankrit registreeritud pagasina?


Kuigi registreeritud pagasina koheldakse Sinu lapsekäru enamasti korrektselt ja ettevaatlikult, tuleb ette ka hooletut ümberkäimist, musti ja niiskeid olusid teekonnal pagasiruumist lennukini ja tagasi. Seetõttu on mõistlik kasutada ettevaatusabinõusid oma käru kaitsmisel, pakkides selle transpordikotti või mähkides mõningates lennujaamades saadavaloleva teenusena kilesse (ka Tallinna lennujaamas on see teenus oelmas). Eralda kärust kõik liikuvad osad niipalju kui see on võimalik (rattad, päikesevari, turvakaar, nagid, konksud, topsihoidjad), kuna just need väljaulatuvad osad on kõige altimad vigastustele. Paljudel vankrite ja kärudel on lisavarustusena müügil konkreetsele mudelile sobilik transpordikott, võimalusel kasuta seda. Paljudes lennujaamades müüakse ka suurele pagasile ettenähtud spetsiaalseid tugevaid kilekotte, küsi lennujaama infost või oma lennufirmalt selle võimaluse kohta. Suur kilekott ei kaitse küll käru võimalike vigastuste-, kuid siiski osade kadumise, mustuse ja niiskuse eest. Alternatiiviks on universaalne transpordikott, milliseid leidub väga erinevates versioonides ja suurustes, alates lihtsamatest ja lõpetades vooderdusega, hästi kaitsvate ja vastupidavate transpordikottidega. Reisipisikust leiad kergemaid kärukotte sektsioonis: Käru transpordikotid.Juhul, kui igapäevast suuremat jalutuskäru ei raatsi vigastuste hirmus reisile kaasa võtta, on täiesti mõeldavaks alternatiiviks osta eraldi ülikerge ja lihtne vihmavarjukäru või mõni kergem ja odavam versioon jalutuskärust (reisikäru), mida saab hiljemgi erinevates situatsioonides kasutada, kui suurema käru kaasaskandmine on kas tülikas või kallis.

Kontrolli oma jalutuskäru või vankri seisundit alati enne saabumisterminalist väljumist. Kaebuse korral võta koheselt ühendust pagasiteenindusega lennujaamas ning raporteeri vigastused ja puudused koheselt. Pagasikindlustus korvab enamasti ka jalutuskäru purunemisest tekkinud kahjud.

Jalutuskäruga läbi turvakontrolli lennuväravasse


Paljud lennufirmad ja lennujaamad lubavad väiksema kokkupandava jalutuskäruga turvakontrolli läbimist ning käru kasutamist kuni lennukisse minekuni. Üldjuhul loovutatakse käru vahetult enne väravast sisseminekut või lennukitrepi juures, kust hiljem väljudes käru ka kätte saab. Seda muidugi vaid võimaluse korral. Väiksemate lennukimudelite puhul või muudest reeglitest tulenevalt võivad jalutuskärud sattuda hiljem ka pagasilindile, infot selle kohta oskab anda lennupersonal pardal või väravas (või juba pagasit registreerides check-inis/ baggage drop´is). Lennujaama laenukärud seisavad tavaliselt nähtavas kohas peale turvakontrolli. Igas lennujaamas neid reisijatele kahjuks ei pakuta.

Jalutuskäru käsipagasina


Viimastel aastatel on ridamisi turule tulnud uudseid, üliväikeseks kokkupandavaid ja kergeid kärumudeleid, milistest osad mahuvad käsipagasina ka lennuki pagasiriiulisse ning täidavad enamike lennuliinide käsipagasi nõuded. Tuntumad neist on Babyzen Yoyo +, GB Pockit, kuid ka Mountain Buggy Nano, Diono Traverze ja Keenz Air Plus 2.0. Sellise kompaktse ja kerge käru puhul tuleb alati meeles pidada, et kasutatud kergete materjalide lõivuks on toodud mõningane sõidumugavus ja käru vastupidavus. Enamasti ei ole selliste kergkärude ratastel tõhusat vedrustust, mistõttu on neid mugav kärutada eelkõige asfaldil ja sisetingimustes, mitte kruusa-ja munakiviteedel või looduses. Ka kaarvarjud ja kaubakorvid on väiksemad (mitte Keenz Air Plus, kus mõlemad on väga head) ning oma kerguse tõttu ei tasu käru kottidega üle koormata. Kergkäru on vähem stabiilne kui raskem, nn. tavaline jalutuskäru. Reisipisiku valikus leidub samuti kergkärusid, leiad need osast: Reisikärud.Alternatiivsed abivahendid lennujaamas liikumiseks

Jalutuskärule leidub ka alternatiive, mis võimaldavad kergema vaevaga lennujaamas liikumist ja suurte vahemaade läbimist. Väikeseks kokkupandavad kõhukotid, slingid ja lapsekandekotid pakuvad olulist kergendust pikkades koridorides liikumisel, ilma et peaks last süles või kukil kandma. Väikeseks kokkupakitavad kõhukotid ja täiesti lapikuks kokkukäivad lapsekandekotid lubatakse enamasti lennukisse käsipagasina ning neist võib suur abi olla sihtkohas, eriti kui liigute paigus, kus jalutuskäruga liikumine on raskendatud (metsas, mägedes, muuseumis, kitsastel munakivitänavatel).

Üks oluline kandekoti eelis on see, et laps istub kindlalt ja mugavalt oma toolis ning näeb kõikjale, samal ajal kui vanema käed on vabad, lapse raskus jagatud ergonoomiliselt seljale ja õlgadele, nagu parimate matkakottidegi puhul. Enamasti leidub lapsekandekottides ruumi ka lisatarvikutele nagu toidupudelid, purgid, mähkmed ja varuriided, eraldi seljakotti nende jaoks pole vaja. Innovatiivsemad kandekotid võimaldavad lapsel istme peal kukil istuda (Saddlebaby) ja seljas olles seisulaual püsti seista (Piggyback Rider). Lennujaamas liikumist hõlbustavad väikelaste puhul edukalt ka pealistutavad ja järelveetavad ratastel käsikohvrid, mis täidavad mitut funktsiooni korraga - on sõiduvahendiks, kohvriks ja mänguasjaks ühtaegu. Laps saab ringi sõita, jalgu puhata ja mängida samal ajal, pealistutavad kohvrid on seega ka olulised ooteajaveetjad. Kui edasiliikumine ei kulge piisaval kiirusel, saab lapsevanem kohvrit tõmberihmast järel vedada või oma õlale tõsta. Reisipisiku poest leiad kõiki neid vahendeid sektsioonidest Kõhukotid, Kandekotid ja Reisikohvrid.
Siit leiad valiku meie vankri-ja jalutuskäru transpordikotte:

Lapse kandetool Littlelife Ranger S2 Sinine
LittleLife Lapsekandekott - The Ranger S2 (sinine)
6 kuud kuni 20 kg
149,00 €
Eelnev
Lehekülg 1 / 1
Järgmine