Reisipisik Logo

Kassasse

Reisitalumatus Autoreisil

Reisitalumatus (merehaigus) võib tabada reisil nii täiskasvanuid kui lapsi. Lihtsalt äraseletatult johtub see seisundist, kus inimese pea liigub pidevalt kiirendatult erinevates suundades või olukorrast, kus puudub visuaalne stabiilne kontakt horisondiga. Sisekõrvas asuv tasakaaluelund üritab säilitada keha asendit ja tasakaalu, kui see aga ei õnnestu, tekivad sümptomid nagu iiveldus, pearinglemine ja oksendamine. Kuidas vältida ja leevendada merehaigust autos, rongis, bussis või laeval sõites?


Millest reisitalumatus tekib?

Inimese sisekõrvas paikneb tasakaaluelund, mis koosneb poolringkanalitest. Nendes kanalites ringleb vedelik, mille paiknemise järgi saadetakse närviimpulsse ajule, et säilitada keha asendit ning tasakaalu. Õõtsuval laeval või lennukis sõites ärritab pidev liikumine kanaleid liigselt. Pidev signaalimuutus, mis jõuab ajju, põhjustabki iseloomulikud sümptomid: peavalu, pearingluse, iivelduse ja oksendamise.

Kes haigestuvad sagedamini?

Põhimõtteliselt võivad reisitalumatust/merehaigust kogeda kõik inimesed, kuigi see on individuaalselt väga erinev. Alla 2-aastsed lapsed haigestuvad merehaigusesse harva, kuna nende tasakaaluelund on veel vähe arenenud. Üle kolme- ja alla 12-aastased lapsed ja naised on altimad merehaiguse tekkele kui teised sihtgrupid. Migreen, väsimus, alkoholitarbimne ja palju või rasvase toidu söömine enne sõitu soodustavad merehaiguse teket.

Sümptomid

Saabuvat merehaigust ennustavad väsimus ja haigutused, keskendumisraskused ning tundlikkus kiirete liigutuste, lõhnade (tubaka-,toidu-, bensiinilõhnad) suhtes ning ebamugavustunne kõhus. Nagu kõhuhaigustegi puhul tekivad iiveldus, oksendamine, külmatunne ja külm higi. Lisaks võivad ilmneda kahvatus, tasakaaluhäired ja ülim lõhnatundlikkus.




Mida saab reisitalumatuse vastu ette võtta?

Ettevaatusabinõud: Väldi rohke ja rasvase toidu söömist ning alkoholi tarbimist enne teeleasumist. Ürita hästi välja puhata ning kasuta merehaigustablette ning närimiskummi, kui tead, et sul on risk merehaigusse haigestuda (või mõnel pereliikmel see on). Merehaigustabletid (või ingveritabletid) tuleb sisse võtta mitu tundi enne reisi algust, et need toimiksid täismahus reisi ajal.

Riski vähendamine sõidu ajal: Kontrolli laste seisundit kogu reisi vältel. Kui lapsed muutuvad kahvatuks, loiuks ja väga vaikseks, võib see olla märk lähenevast merehaigusest. Võimalusel läbi pikemad vahemaad laste magamise ajal. Tähelepanu kõrvalejuhtimine, laulmine ja sõnamängud aitavad tähelepanu fookuses hoida ning hoiavad ära loiduse tekke. Bussis on hea istuda võimalikult bussi eesotsas, tagaistmetel istumine suurendab haigusriski. Samuti suureneb risk pikaajalise allavaatavate tegevuste puhul nagu lugemine, telefoni või tahvelarvuti vaatamine. Hea on aegajalt hoida pilku suunatuna horisondile ja kaugusse, aknast välja. Väldi kõrget temperatuuri autos, õhuta nii tihti kui võimalik. Vedeliku tarbimine vajalikus, mõõdukas koguses tuleb samuti kasuks, paku lastele mitmeid vahepealasid ühe suure piraka kõhutäie asemel. Tehke piisavalt pikki pause sõidu ajal, soovitavalt parkide või mänguväljakute läheduses, kus lapsed saavad piisavalt värskes õhus liikuda.

Hoia käepärast paber- või kilekotte, võimalusel selleks ettenähtud spetsiaalseid oksekotte, niiskeid salvrätikuid, kätekuivatuspaberit ja vett juhuks, kui laps (või mõni teine pereliige) peaks autos oksendama.


Siit leiad valiku meie laste tervise-, turva- ja mugavustoodetest:

Reisiapteek Littlelife Mini First Aid Kit
LittleLife Esmaabikomplekt - Mini First Aid Kit
Reisiapteek
24,90 €
Eelnev
Lehekülg 1 / 1
Järgmine