Reisipisik Logo

Kassasse
  • Esileht
  • Reisile lastega blogi
  • Lapse Turvalisus Reisil
Kõhuhädad reisil
Lapse Turvalisus Reisil

Reisil levinumate, nii lapsi kui täiskasvanuid tabavate haiguste seas on kõikvõimalikud kõhuhaigused. Sageli on see tingitud puudulikust hügieenist reisisihtkohas või teistsugustest bakterioloogilisest keskkonnast, millega meie organism pole harjunud. Sümptomiteks võivad olla kõhuvalu, oksendamine, kõhulahtisus ja iiveldus.

Kuidas haigestumisriski vältida?
Haigestumisriski vähendamisel on kõige olulisem mõelda kolmele aspektile- hügieen, toit ja vesi. Haigustekitajad võivad olla nii bakteriaalsed kui viiruslikud ning haigus võib ilmneda nii reisi ajal kui vahetult selle järel.

Hügieen: Kuna lapsed, eriti väikelapsed armastavad esemeid ja sõrmi suhu pista, peaks reisi ajal eriti sageli ja hoolikalt pesema just laste käsi. Kasuta seepi ja vett, kätegeeli või desinfitseerivaid salvrätikuid või kombinatsiooni neist kõigist. Kindlasti peaks käsi puhastama enne iga toidukorda ning peale rahvarohkete kohtade nagu lennujaama, tualettruumi, ostukeskuse, mängunurga ja lennuki külastamist.

Toit: Kui reisisihiks on hügieeni ja bakteriaalse keskkonna poolest riskantne maa, tuleks eelkõige vältida värske, kuumtöötlemata toidu tarbimist, nagu värsked köögi- ja puuviljad, salatid, mereannid. Riskantne võib olla ka kauaseisnud ja uuesti ülessoojendatud toit (tunde buffees väljapandav toit ja kastmed), pastöriseerimata piimatooted, jäätis ja jääkuubikud.

Vesi: Paljudes maades ei ole kraanivesi joogikõlbulik või on meist bakteriaalselt sedavõrd erineva koostisega, et rusikareegel on - reisil mitte tarbida kraanivett. Kui mingil põhjusel siiski oled sunnitud kraanivett söögiks-joogiks kasutama, siis peaks seda eelnevalt vähemalt minuti keetma. Kõhuhaiguste vältimiseks on parim viis tarbida alati pudelivett, mille puhul jälgi, et kork oleks seda avades eelnevalt korralikult suletud olnud (s.o. pudelit pole uuesti täidetud). Ka restoranis jälgi, et pudel avatakse sinu juuresolekul, et vältida kahtlast päritolu vee sattumist organismi ning seeläbi haigestumisriski.


Kõhuhaiguste ravi
Kui laps või ka täiskasvanu haigestub kõhuhaigusse, kõhulahtisusse ja oksendab, on kõige olulisem jälgida, et haigel ei tekiks vedelikupuudust. Paku lapsele sageli ja väikestes kogustes juua. Vajadusel (suure vedelikukaotuse puhul) anna lapsele mineraalide kadu vältiva pulbriga veelahust (pulber on saadaval apteekides). Kui vajalikku pulbrit pole kaasas või käepärast, saad selle ise valmistada, lisades puhtale veele 3-4 grammi soola (pisut vähem kui teelusikatäis) ning 6 teelusikat suhkrut. Maitsestamiseks võid lisada mahla.

Kontakteeru arsti või meditsiinipersonaliga niipea kui võimalik. Kui kõhuhädad ei möödu või tekib väga suur vedelikukadu, ürita koheselt saada asjakohast nõu ja abi, ära jää ootama.


Siit leiad valiku meie laste tervise- ja turvatoodetest:

Loe edasi
Reisiapteek
Lapse Turvalisus Reisil

Väikesed ja suuremadki õnnetused ei hüüa tulles. Tõenäosus, et reisil olles juhtuvad kellelegi pereliikmetest kriimud, põletus, kõhuhädad, külmetus, palavik, huulte pragunemine või valus kurk, on üsna suur. Seepärast tasuks üle vaadata ja täiendada reisiapteek kõige hädavajalikuga. Kui mahukas ja mitmekülgne reisiapteek olema peaks, sõltub muidugi nii reisisihtkohast, teekonnast kui teeloleku pikkusest.

Allpoolt leiad ettepanekuid reisiapteegi sisu kohta, silmas pidades just laste vajadusi. Jälgi, et apteegi sisu vastaks laste vanusele, sest osa tooteid ei ole kõlbulikud kasutada väikestele lastele. Jälgi, et nimelt lastele sobilikud silmatilgad, päikesekreem, mineraalide taastamise pakend, merehaigustabletid jne. oleksid kaasas lisaks standardvarustusele.

Reisiapteegi sisu (ettepanekuid)

Sidumisvahendid: Rõhkside (side) ja zgutt rohke verejooksu kiireks peatamiseks.Erinevad kompressid ja sidemed suure ja lahtise haava sidumiseks.

Materjalid haava puhastamiseks: Erienva suurusega plaastrid (sh.lastepiltidega), desinfitseeriv vedelik või geel, niisked desinfitseerivad salvrätikud, antiseptiline salv, kompressid ja teip.

(Kiir) termomeeter: Kiirelt, vaid sekunditega palavikku mõõtev digitaalne termomeeter (soovitavalt lauba-, kõrva- või lutt-termomeeter) 

Põhivarustus: Käärid, pintsetid, mõõduanum ja mõõdulusikas, puuvillavatt, väike taskulamp (varupatareid), termotekk.

Külmetuse vastu: Ninatilgad (niisutamiseks ja nohu sümptomite vastu), kõrvatilgad, köhatabletid või -tilgad tavapärasemate külmetus-sümptomite vastu.

Päikesekaitse: Lisaks UV-kaitsega riietusele (UV-pikavarrukaline ujumistrikoo, päikeseprillid ja müts) peaks soojemale maale minnes kindlasti kaasas olema lastele sobilik kõrge SPF faktoriga päikesekreem. Päikesekaitsega huulevõie on samuti hea mõte.


Jahutusbalsam
: Jahutav kreem (aloe-) või jahutav spray aitavad kergemate põletuste puhul efektiivselt.

Valuvaigistajad: Kreem akuutse valu leevendamiseks väiksema pindmise trauma puhul. Ibuprofeeni või paratsetamooli baasil lastele sobivad valuvaigistavad tabletid või siirupid.

Sääsetõrje: Lastele sobilikud sääsetõrjevahendid (citronella-sidrunheina  ja muid looduslikke eeterlikke õlisid sisaldavad lastele ohutud sääsetõrjevahendid), peletamaks eriti troopilistes maades haigusi levitavad putukaid. Kasuta ka lapse voodile ja jalutuskärule tõmmatavat kokkupandavat sääsevõrku.

Mineraale taastav vedelikupulber: Kõhulahtisuse ja oksendamisega kaasneva vedelikukaotuse puhul on oluline taastada organismis mineraalide tasakaal. Spetsiaalne apteegis müüdav pulbripakike on vägagi vajalik apteeki lisada. 

Söetabletid: Ajutine kõhulahtisust peatav abivahend, mis võib osutuda vajalikuks, kui kempsupeatusi ei ole võimalik sagedasti teha.

Merehaiguse vastu: Ingveritabletid või muud reisitalumatuse vastu sobivad tabletid, mida manustada enne sõidu algust.

Valmis reisiapteek

Pere ja laste põhivajadustega kohaldatud valmis reisiapteeke leiad meie reisipoest selle alajaotuse alt: Esmaabipakendid. Mugav on osta valmis apteek, kuid kontrolli, kas ehk ei peaks lisama üht või teist just teie perele vajalikku.



Siinkohal antud soovitused on üldise isoloomuga ning mõeldud nõuannetena, mitte teadusliku meditsiinilise suunisena. Vajadusel konsulteeri arsti või medõega ning külasta reisimeditsiini kabinetti, kui soovid täpsemat infot erienvate haiguste ennetamise-, ravimite reisile kaasaviimise-(kogused ja pakendus võib olla piiratud) või konsultatsiooni sihtkohas vajalike vaktsineerimiste kohta. Eriti väikelastega reisides võib eelnev konsultatsioon, kuidas toimida ühes või teises ootamatus olukorras, osutuda vägagi kasulikuks.


Loe edasi
Laste UV-kaitse
Lapse Turvalisus Reisil

Piisav ja efektiivne päiksekaitse on oluline nii puhkusereisil kui suvises kodurannas ja looduses olles. Alla 3-aastased lapsed ei tohiks otseses päieksepaistes pikalt üldse viibida. Seda sellepärast, et nahka kaitsva melaniini sisaldus väikelapse nahas on alles sedavõrd väike, et püsivad nahakahjustused on kerged tekkima. Ettekirjutustest ja reeglitest on  teadagi raske täpselt kinni hoida, seepärast on oluline hoolitseda selle eest, et laps oleks intensiivses päikeses alati kaitstud ning hea on meeles pidada, millal kiirgus on kõige suurem ja kahjulikum, et vältida just seda aega lapsega päikeses viibimiseks.

Mis on UV-kiirgus?

Eri tüüpi UV-kiirgus: Päiksesekiirgusest tulenevat UV-kiirgust liigitatakse kolme erinevasse klassi: UV-A, UV-B ja UV-C, millest viimane ei jõua kunagi maapinnale, kuna neeldub atmosfääri juba enne maale jõudmist. Nii UV-A kui UV-B võivad põhjustada naharakkude pahaloomulisi muundumisi. Lihtsustatult võib öelda, et UV-A põhjustab nahapigmendi tumenemist ning UV-B põletuskahjustusi. UV-kiirguse kohta pikemalt saad pikemalt lugeda siit.

UV-kiirguse kogus: Nahale sattuva UV-kiirguse kogus sõltub päikese kõrgusest taevalaotusel, mis omakorda varieerub sõltuvalt aastaajast, kellaaajast ning sellest, millises geograafilises punktis parasjagu asud. Põhjamaades on UV-kiirgus intensiivsem suvel kui talvel, mida lähemale ekvaatorile aga liigud, seda intensiivsem on kiirgus aastaringselt. Päikesekiirtel tuleb maale langemiseks läbida lühem vahemaa.

Melaniin: Naha pruuni pigmenti nimetatakse melaniiniks. Melaniini funktsiooniks on kaitsta nahka UV-kiirguse eest. Niipea, kui nahk puutub kokku päikesega, suureneb melaniini kogus nahas, mis põhjustab ka naha pruunistumist. Laste nahas leiduv melaniini kogus on oluliselt väiksem kui täiskasvanutel.

UV-kiirguse mõju: Suur kogus UV-kiirgust võib tekitada põletushaavu, ekseemi ja halvemal juhul põhjustada hilisemat nahavähki. UV-kiirgus pole sellegipoolest ainult negatiivse mõjuga, päikesekiirgus aitab nahas moodustuda inimese elutegevuseks vajalikul D-vitamiinil. Kuid piisab kuni pooletunnisest päikesevalguses viibimisest iga päev (talvel pikemalt), et vajalik kogus kiirgust kätte saada.


UV-kaitse lastele

Parim kaitse on teadagi varjus või toas viibimine, mis loomulikult pole eriti tore ega lõbus, kui väljas paistab päike ning ollakse puhkusel. Sel juhul kindlusta parim võimalik päikesekaitse õues ja mere ääres viibimiseks.

Rõivad: Tavalised pikavarrukalised riided kaitsevad osaliselt UV-kiirguse eest. Tavpäraste riiete UV-kaitsefaktor varieerub 10 ja 30 vahel. Vali intensiivse päikese käes viibimiseks õhukesed, kuid pika varruka- ja säärtega riietus, kaelakaitse-ja nokaga laiaääreline suvemüts.

UV-kaitseriided: Ujumis-ja rannariideid leidub nii ”tavalisi” kui spetsiaalseid suurendatud UV-kaitsega, mille kaitsefaktor on 50 ringis või enam. Kuna väikelapsed on riskialtimad, soovitatakse pikavarrukalisi ja pikkade säärtega UV-trikoosid, -pükse ja -särke nimelt beebidele ja mudilastele. Hea on meeles pidada, et vesi ja liiv peegeldavad ja seeläbi intensiivistavad UV-kiirgust.

Müts/kübar: On oluline kaitsta peanahka, nägu, silmi, kaela ja kõrvu kvaliteetse  päikesemütsiga. Laste juuksed on sageli peened ja hõredamad, seega võib palja peaga ringi liikudes peanahka kiiresti põletada. Müts on sageli parem kaitse nii päikesekiirguse kui pea ülekuumenemise vastu kui päikesekreem. Vali laiaääreline ja võimalusel kaelakaitsega müts, nokats või kübar, mis kataks nii kaela kui kõrvad.

Päikeseprillid: Oluline on kaitsta lapse õrnu silmi UV-kiirguse eest. Prille valides veendu,et tegu on 100% UV kaitsega (kategooria 3- UV kaitse 400) ning et prillide kuju sobib lapse näoga (s.o. katavad silmi niipalju kui võimalik). Väiksematele lastele ja beebidele sobivad hästi neopreenist peapaelaga päikeseprillid, mis aitavad prille hästi paigal hoida ning seeläbi katavad silmi paremini.

Päikesekreem: Kehaosad, mida ei ole võimalik katta UV-kaitseriietusega, peaks intensiivse päikese käes olles katma päikesekreemiga (spray´ga). Lastele sobivaim on kõrge kaitsefaktoriga kreem (vähemalt UVA-UVB faktor 30). Erinevat tüüpi päikesekreemide sobivuse teemadel on palju arutelusid, kas eelistada laste puhul nö. füüsikalise või keemilise blokaatoriga kreeme. Füüsikaliseks blokaatoriks kreemi sees on pulbristatud mineraalid nagu tsinkoksiid ja titaandioksiid ja nad blokeerivad UV-kiiri peamiselt peegeldamise ja hajutamise teel. Keemilised blokaatorid toimivad põhiliselt UV-kiirte neelamise ja absorbeerimise kujul. Kumba varianti eelistada, jääb lapsevanema otsustada, kuigi paljud meedikud toetavad füüsikaliste blokaatoritega kreemi kasutamist lastel, et vältida kahjulike kemikaalide liigset vereringlusse sattumist naha kaudu. Füüsikalise blokaatoriga kreemid jätavad nahale kerge valkja kihi ja ei imendu sama hästi kui keemilise blokaatoriga kreemid. Leidub ka mõlema blokaatoriga kombineeritud kreemivariante. Jälgi, et ”parim enne” kuupäev kreemil ei oleks möödudnud enne reisile asumist.

UV-telk ja päikesevari: Rannapuhkuse nautimiseks on hea abiline rannas kasutatav kokkupandav (pop-up) UV-kaitsega rannatelk või korralik lai UV-kaitsega päikesevari. Telgis saab laps puhata, mängida ja lõuanuinakut teha ilma, et pidevalt päikese käes viibiks. Beebile ja mudilasele sobib hästi ka UV-kaitsekaarega väike kokkupandav bassein, laps saab vees sulistada ja mängida päikesekaare all nii, et ei teki ülekuumenemist ja liigset aldistumist päikesekiirgusele.

Reisipisiku poes pakume mitmeid erinevad päikesekaitsevahendeid alajaotustes: UV-kaitseriidedPäikesemütsid, Päikeseprillid ja UV-telgid.




Mida meeles pidada päikese käes olles

UV-kiirgus intensiivistub kõrgel (mägedes), lumelt, liivalt ja veelt  peegeldudes ning pilvisus vähendab/hajutab UV-kiirgust vähesemal määral kui arvatakse. Pilvine taevas ja tuul võivad seega olla petlikud jahutajad. Varjus viibimine vähendab, kuid ei peata UV-kiirguse peegeldumist, läbi akna ja näiteks pikalt autoakna all istumine on suur risk aldistuda pikemaajalisele UV-kiirgusele ise seda märkamatagi.

Vesi: Vesi peegeldab ja suurendab päikesekiirguse mõju. Seda on hea meeles pidada, kui lasete lastel pikki tunde vees mängida, mis küll jahutab meeldivalt, kuid ei kaitse päikese mõju eest. Ka vee alla ulatuvad kahjulikud UV-kiired. Asjakohane kaitse on seega vajalik. Märjad riided kaitsevad kiirguse eest vähem kui kuivad.

Liiv: Ka liiv peegeldab UV-kiirgust ja suurendab selle mõju. Laste turi, kõrvad ja kael aldistuvad liivarannas mängides enim päikesepõletusele.


Tuul ja pilvisus
: Tuule ja pilvisuse korral, eriti troopilistes maades kipub ununema, et kuigi enesetunne on mõnusalt jahe, jätkub intensiivne kiirgus ka läbi pilvede. Seepärast selgub pärast pilvist päeva õhtuks, et tekkinud on päikesepõletus, kui kaitse on eelnevalt ununenud. Sama kehtib mägedes suusatades, kus kõrguse tõttu on UV-kiirgus tavalisest intensiivsem.

Lumi: Lumi peegeldab päikesekiirgust ning võimendab selle efekti oluliselt. Kõrgel mägedes on kiirgus veelgi intensiivsem. Päikesepaiste korral kasuta kaitsevahendeid ja kvaliteetseid prille.

Päevaaeg: Väldi võimalusel beebi või väikelapsega päikeses viibimist ajal, mil UV-kiirgus on kõige intensiivsem, s.o vahemikus kella 11- 15-ni. Rusikareegel - kui sinu vari on sinust lühem, väldi otseses päikeses viibimist, püsi pigem varjus või päikesevarju all.

Loe edasi
Putukakaitse
Lapse Turvalisus Reisil

Enne troopilise kliimaga maadesse reisimist tasub läbi mõelda nii laste kui kogu pere putukakaitse teema.  Paljudes sellistes maades esineb putukate abil levivaid raskeid haigusi nagu malaaria, dengipalavik ja jaapani entsefaliit. Selles artiklis käsitleme ülevaatlikult, kuidas reisil olles last ja ennast kõige tõhusamalt sääsehammustuste eest kaitsta.


Tõhusam kaitse reisil ?
Soojas ja niiskes kliimas, kus tavatseme pikemat aega väljas viibida ka õhtusel ajal, on putukahammustuste tõielik vältimine praktiliselt võimatu. Paljudes maades leidub nii päevase-kui öise aktiivsusega sääski, mis muudab olukorra veelgi keerulisemaks. Seepärast tasub keskenduda putukahmmustuste minimeerimisele, niipalju kui see võimalik on. Kuna lapsed viibivad sagedamini kohtades, kus putukaid võib eluneda suuremal määral - maadligi, puude ja põõstaste vahel, varjus, veekogude ja loikude ääres, siis on nende kaitsmine eriti oluline.

Riietus: Kuna putukad eelistavad tumedamaid värve, siis oleks mõistlik riietada lapsed heledasse riietusse, eelistatavalt pikkade varrukate- ja püksisäärtega. Avaramad rõivad kaitsevad paremini sel põhjusel, et osa sääski purevad ka läbi riietuse. Et rõivastuse kaitsvaid omadusi suurendada, võib mõelda riiete piserdamisele putukakaitsevahendiga. Tihedam/paksem kangas ei lase hammustust läbi , kuid soojas kliimas pole seda mitte alati mugav kanda. Jalgu saab kaitsta sokkide ja kingade kandmisega, kuna jalgadest pureda saada on vägagi tavaline näiteks õhtuti vabas õhus restoranis istudes.


Kohad: Püüa valtida kohti, kus sääsed eluneda armastavad, milleks on tavapäraselt soojad ja niisked paigad, eriti seisva vee ääres (vihmaveetünnid, tiigid, ojad, järved, soine pinnas). Samuti eelistavad sääsed tumedat rõivastust, õhukest nahka ning higi- ja uriinilõhna (ära unusta beebi mähkmeid piisava sagedusega vahetada). Jahe või külm õhk ja tuul neile seevastu ei meeldi, näiteks konditsioneeriga hotellituba või restoran.

Hotellituba: Kuna sääsed jahedat õhku ja tuult ei armasta, on konditsioneeritud õhuga hotellituba tõhusaks kaitseks ka sääsehammustuste vastu. Jälgi seejuures, et liikuv õhk ulatuks kõikide magamiskohtadeni toas, ka lisa-ja reisivooditeni. Jälgi, et aknad oleksid kas suletud või tõhusalt kaetud sääsevõrguga. Kasuta võimalusel alati sääsevõrku beebivoodil, turvahällil, vankris või jalutuskärus. Hoia uksed ja aknad suletuna ning tuled kustus õhtusel hämaral ja pimedal ajal, mil sääsed on eriti aktiivsed.



Sääsetõrjevahendid: Tõhusaid sääsetõrjevahendeid spray-, kreemi või muus vormis leidub palju. Enamik neist baseeruvad toimeainetel DEET (dietüültoluamiid) , püretriin või looduslikud õlid nagu sidrunhein, lavendel, nelk, sidrun, eukalüpt ja salvei. Lastele soovitatakse kasutada vähem mürgiseid, looduslikke sääsetõrjevahendeid. Jälgi, et tõrjevahend sobiks kokku lapse vanusega ehk sisaldaks õiges koguses toimeainet. Loe vahendi infolehte või küsi abi apteekrilt õige vahendi valimiseks. Veendu järgnevas:

- Vahend sobib lapse vanusega
- Infoleht on vajalikul määral läbi loetud
- Vahend ei satu silma, suhu ja huultele
- Kasutad vahendit silmade ja suu ümbruses eriti ettevaatlikult
- Pesed pärast vahendi pealemäärimist oma käed
- Ei lase lapsel ise vahendit peale määrida
- Lisad uut vahendit peale suplust või higiseid mänge
- Hoiad vahendit lastele kättesaamatus kohas

Sääsevõrgud: Sageli pole paremat kaitset sääskede vastu nii soojal maal puhates kui kodus suvel , kui lihtne sääsevõrk. Jälgi ostes, et võrk oleks piisava tihedusega peenest võrgust (ei laseks sääski läbi) ning et võrgul on piisav suurus, kattes igast kohast nii voodi, akna, mängumaneezi , käru kui turvahälli. Kui laps magab sooja ilmaga õues, kasuta alati sobilikku vankri sääsevõrku. Osa sääsevõrke on eelnevalt töödeldud ka spetsiaalse sääsetõrjevahendiga, mille toime kestab mitmeid pesukordi. Reisipisiku sääsevõrguvaliku leiad peatüki sääsevõrgud alt.


Siit leiad valiku meie erinevatest sääsevõrkudest:

Loe edasi